Bon 46 Kweekhok Kleingroningen Friesland Ronnie Stoker Wijnje woude Schenkt 2 jongen 2027 in overleg.
Kweekhok Kleingroningen – Friesland
Liefhebbers van fond- en overnachtduiven die graag eens iets uit een relatief onbekende hoek proberen, moeten deze schenking zeker nader bekijken. Kweekhok Kleingroningen in Friesland neemt zelf niet deel aan wedvluchten, maar bouwt achter de schermen doelgericht aan een bescheiden kweekkolonie waarin bekende fond- en marathonlijnen samenkomen. De echte graadmeter ligt dan ook niet op het eigen hok, maar bij de liefhebbers waar jaarlijks jonge duiven worden uitgezet.
Onder in Friesland bevindt zich Kweekhok Kleingroningen. Geen groot vlieghok met tientallen wedstrijdduiven en wekelijkse uitslagen, maar een klein en overzichtelijk kweekhok dat volledig in het teken staat van het kweken. Aan wedvluchten wordt vanuit Kleingroningen niet deelgenomen. De ongeveer twaalf kweekkoppels vormen een relatief jonge ploeg, aangevuld met enkele oudere, ervaren duiven die binnen de opbouw van het hok hun plaats hebben behouden.
De nadruk ligt daarbij duidelijk op de zwaardere disciplines. Het merendeel van de aanwezige duiven heeft een achtergrond richting fond en overnachtfond. Bij de samenstelling van de kweekploeg is gezocht naar bloed van lijnen die binnen deze disciplines al jarenlang bekend zijn. Zo komen in grote lijnen de namen Ko van Dommelen, Steketee/Aarden, Theelen en Van Wanroy terug in de afstamming van de aanwezige duiven.
Voor de opbouw van het kweekhok werden duiven gehaald bij onder anderen P. Bron, P. van der Haar en A. de Jong. Daarmee is geprobeerd een kweekbasis te vormen waarin verschillende fondachtergronden bij elkaar worden gebracht. Niet met het doel om ieder jaar zelf een omvangrijke vliegploeg aan de start te brengen, maar juist om via de kweek te ontdekken welke combinaties hun kwaliteiten kunnen doorgeven.
Naast het overwegend fond- en overnachtgerichte materiaal zijn er ook enkele duiven aanwezig voor de dagfond en het programma. Dit materiaal is afkomstig uit de hokken van B. van Zuiden en M. van de Wetering. Daarmee beschikt Kweekhok Kleingroningen over mogelijkheden om binnen de kweek verschillende typen duiven tegen elkaar te zetten.
De praktijk als graadmeter
Omdat er vanuit het eigen hok niet wordt gespeeld, moet de waarde van de kweekduiven uiteindelijk elders zichtbaar worden. En juist daarom worden jonge duiven op verschillende plaatsen uitgezet.
Sinds 2019 verhuist er jaarlijks een mandje jonge duiven vanuit Friesland naar Swifterbant. Daar krijgen ze de gelegenheid om zich in de praktijk te bewijzen. Onder de duiven die vanuit deze lijn naar voren worden geschoven als voorbeelden bevinden zich de NL20-4214205, de NL23-4245835, NL23-4245837 en de NL24-8001240.
Ook buiten Swifterbant worden jonge duiven uitgeprobeerd. Zo verschijnen sinds enkele jaren in het Groningse Stedum eveneens enkele van deze Friese jonge duiven aan de start. Op deze manier worden ieder jaar her en der jongen geplaatst, zodat in de praktijk kan blijken wat de verschillende koppelingen kunnen brengen.
Dat past uitstekend bij de filosofie van een kweekhok als Kleingroningen. Zonder eigen wedstrijdprogramma is men afhankelijk van prestaties bij anderen om de gemaakte kweekkeuzes te toetsen. Juist het uitzetten van jonge duiven op verschillende hokken geeft op termijn waardevolle informatie over welke koppelingen het gewenste type duif voortbrengen.
Bekende fondnamen in de achtergrond
Voor liefhebbers van de langere afstanden zullen namen als Van Wanroy, Theelen, Aarden en Ko van Dommelen weinig introductie nodig hebben. Het zijn namen die nauw verbonden zijn met de Nederlandse fond- en marathonduivensport en die generaties lang terugkomen in pedigrees van duiven voor het zwaardere werk.
Kweekhok Kleingroningen probeert vanuit dergelijke achtergronden een eigen, compacte kweekploeg verder op te bouwen. Daarbij wordt niet geschermd met grote kampioenschappen van het eigen hok – die zijn er logischerwijs niet, omdat er niet aan wedvluchten wordt deelgenomen. De aandacht ligt volledig op de kweek en op hetgeen de nakweek uiteindelijk bij andere liefhebbers laat zien.
En misschien maakt juist dat deze schenking interessant voor de liefhebber die graag eens buiten de bekende commerciële namen zoekt. Geen massale kolonie, maar ongeveer twaalf koppels en een fokker die ieder jaar jongen op andere hokken laat testen.
De schenking
De koper van deze bon krijgt de mogelijkheid om in het betreffende jaar twee jonge duiven op te halen bij Kweekhok Kleingroningen.
Daarmee biedt deze bon direct de kans om met twee jongen kennis te maken met de kweek van dit Friese hok. Met een kweekploeg waarin de nadruk ligt op fond en overnachtfond en waarin onder meer achtergronden van Ko van Dommelen, Steketee/Aarden, Theelen en Van Wanroy vertegenwoordigd zijn, kan dit voor de fondliefhebber een bijzonder interessante kennismaking zijn.
Twee jongen betekent bovendien tweemaal de mogelijkheid om te ontdekken hoe het materiaal zich op het eigen hok ontwikkelt. Uiteindelijk blijft de duivensport immers een kwestie van selecteren, proberen en – soms juist vanuit onverwachte hoek – die ene duif vinden die iets extra’s brengt.
Durft u het aan om deze Friese kweek eens op uw eigen hok aan de tand te voelen? Dan is dit een bon om niet zomaar voorbij te laten gaan. Twee jonge duiven van Kweekhok Kleingroningen, uit een kleine kweekkolonie waarin verschillende bekende fond- en marathonachtergronden bijeen zijn gebracht. Een mooie gelegenheid voor de liefhebber die graag zelf ontdekt wat er in een duif zit.
Huidig bod: € 30,00
Biedgeschiedenis
3 biedingen| Datum | Bod | Gebruiker | Type |
|---|---|---|---|
| 19 October 2026 09:19 | € 30,00 | Vermeulen | Handmatig |
| 18 October 2026 23:40 | € 25,00 | VandeMaginaris | Handmatig |
| 17 October 2026 17:07 | € 20,00 | 基斯·維舍爾 | Handmatig |