Informatie

Herman Messink Gaanderen schenkt 1 jonge duif 2e ronde in overleg uit de kweekduiven van De Bulck, Steffan Lambrechts, Patrick Driesen Turnhout, Ge v.d. Kamp, Nico en Ivo van Veen en anders.

In 2021 heeft de duivencoach een prachtige rapportage geschreven over Herman:

Herman Messink – Gaanderen / Duiven aanschaffen.6

Toevallig komt de hoofdpersoon van deze column net als de vorige liefhebber(s) die ik over dit onderwerp aan het woord liet (Hans Radstaak en Peter Colenbrander), eveneens uit Gaanderen. Het betreft de 59 jarige Herman Messink. Herman zijn ouders hadden al duiven en hij weet dan ook niet anders dan dat er altijd postduiven in zijn leven zijn geweest. Zijn mooiste herinnering bewaart Herman aan een zeer vroege duif op Bordeaux die hij ’s avonds om 21.13 uur draaide op een afstand van 940 km. Ook de superuitslag van Brive met 22 mee en ’s morgens om 7.13 uur al 11 in de klok zal hij nooit vergeten. Hoewel Herman al een heel tijdje geen marathon meer speelt en zich tot doel heeft gesteld om mooie uitslagen te maken op vitesse en midfond, blijft er nog altijd een beetje heimwee naar het kippenvelgevoel dat een vroege duif op de overnachting hem bezorgde. Herman; “Er is niets mooier dan een vroege duif te draaien van een overnachtvlucht. Dat gevoel is zo apart.”

De reden waarom ik Herman een bezoek bracht is zijn grote verzameling verkooplijsten en stamkaarten. Herman heeft in de afgelopen 40 jaar veelal samen met de helaas overleden Jan Everts, misschien wel rond de duizend verkopingen bezocht en evenzoveel hokbezoeken afgelegd. Van de grote namen uit het verleden als Gebroeders Janssen, Desmet Mathijs, Tournier, Mevr. Sprenkels, Jan Moerman, A. v.d. Wegen, Maurice Delbar en Krouwel-Polman tot recentere toppers die nu nog steeds regelmatig hun visitekaartje afgeven als de gebroeders Limburg, Wim Muller, Jan Theelen, Nico Volkens, Karel Meulemans en Peter v.d. Eijnden. Maar ook hedendaagse namen met grote klank als Danny van Dijck, Marcel Wouters en Karel Ceusters konden op bezoek van Herman rekenen. Van de meeste van deze hokken kwamen ook duiven naar Jan Everts en veelal ook naar Herman. Omdat in die beginjaren dat zij duiven gingen kopen het ook al geregeld gebeurde dat afstammingen op stamkaarten niet correct waren, ging Herman alles bewaren en uitpluizen. Tot op de dag van vandaag doet hij dat nog steeds; “Het is een soort ziekte. Als je daar eenmaal mee begonnen bent, kom je er nooit meer vanaf”. In drie verschillende kamers heeft Herman computers staan met op de harde schijf ontelbare bestanden met duiveninformatie en boekenplanken vol met verkooplijsten. Maar dat is nog niet alles want her en der staan ook diverse dozen opgestapeld die vol met verkooplijsten en stamkaarten zitten. Een ware schatkamer voor mensen die diep in de geschiedenis van bepaalde duiven willen duiken.

Als je het aantal uren optelt dat Herman gestopt heeft in het uitzoeken van afstammingen, kom je al gauw op enkele jaren. En nog steeds brengt hij dagelijks heel wat uurtjes achter de pc door. Herman; “Er wordt in advertenties en op stambomen ontzettend veel geschreven dat onjuist is of enorm opgeblazen. Papier is geduldig, daar kun je alles op schrijven. Maar wanneer je zoals ik alles controleert, ook aan de hand van uitslagen, kom je hele vreemde dingen tegen. Ik kijk bijvoorbeeld ook hoe duiven gekoppeld zijn geweest. Zijn ze vaak over gekoppeld bijvoorbeeld. En welke duiven zie je veel in de stambomen terug komen? En wordt er alleen gekweekt met prestatieduiven, of gaat elke broer en zus van een topduif meteen naar het kweekhok? Wordt er veel ingeteeld en tot hoever gaat men dan?” Herman gevraagd naar wat hij dan zoal tegenkomt aan zaken die niet kloppen; “Dat is best heel veel. Ik zal een paar voorbeelden noemen. Zo ken ik van een Barcelonawinnaar verschillende stamkaarten. Eentje waarop de moeder niet verwant is aan de vader en op de andere stamkaart zijn de ouders van de moeder ook de grootouders van de vader. Ook ken ik van een duivin afkomstig van de bekende Gebroeders Janssen, maar liefst drie verschillende stamkaarten met telkens andere ouders.”

Herman geeft aan dat hij naast het bestuderen van stamkaarten en verkooplijsten, ook heel veel tijd stopt in het bestuderen van uitslagen. Mijn inziens kunnen sommige liefhebbers hier ook beter de tijd aan besteden die ze nu steken in het volgen van de vele veilingen. Maar het bestuderen van uitslagen is niet voor iedereen even gemakkelijk, krijg ik vaak te horen. Het op de juiste waarde kunnen schatten van een uitslag is voor meer dan 50 % van de gemiddelde liefhebbers, een soort van hogere wiskunde. Vandaar dat ik Herman vroeg waar hij dan vooral naar kijkt op de uitslagen. Herman; “Ik kijk allereerst naar het soort vlucht. Hoe lang stond het concours open? Onder welke omstandigheden zijn de prijzen behaald? Hoe waren de weersomstandigheden? En vooral ook wat voor wind stond er en was deze wind gunstig of juist ongunstig voor de betreffende liefhebber, ten opzichte van zijn ligging in het spelverband waar de prijzen werden behaald? Ook let ik op het totale aantal duiven in concours ten opzichte van het aantal duiven dat de desbetreffende liefhebber in heeft gekorfd.”

En zoals gezegd blijft het bij Herman niet alleen bij een studie maken van stambomen en uitslagen, maar werden en worden er ook vele hokbezoeken afgelegd in Nederland en België. Ik was wel benieuwd wat voor Herman de doorslag gaf voor een hokbezoek en eventueel de aanschaf van duiven bij de desbetreffende liefhebber. “Op de eerste plaats vind ik het belangrijk dat de desbetreffende liefhebber als eerlijk bekend staat. Voor mij is dat bijna nog belangrijker dan zijn prestaties. We hebben in het verleden iets te vaak onze neus gestoten omdat we te goed van vertrouwen waren. Zo kochten we ooit voor veel geld een koppel jongen, bij een liefhebber die niet meer onder ons is, uit één van zijn toppers. Bij een volgend bezoek een jaar later, bleek dat die jongen niet uit die bewuste topper kwamen. Over de doden niets dan goeds, maar zo kan ik helaas nog wel even door gaan. Op de tweede plaats moet het om liefhebbers gaan die over meerdere jaren goede uitslagen maken en geen eendagsvliegen. Op de derde plaats vind ik het ook belangrijk dat ook andere liefhebbers met duiven van dat hok goed slagen. En op de vierde plaats kies ik het liefst voor een liefhebber met een eigen stammetje. Duiven van een hok waar aan familieteelt wordt gedaan zijn doorgaans goed kruisingsmateriaal. Maar ook al ga je op deze manier te werk is dat nog geen garantie voor succes. De duiven moeten ook bij jou en je verzorging passen. Zo kochten wij ooit meerdere Zwarte Moordenaars van Braakhuis en nazaten van de Lamme bij van der Wegen en toch konden we er nooit een kind van op het hok houden. Ver voor de vluchten begonnen waren ze al weg. Terwijl anderen wel met dezelfde duiven slaagden.”

In de huidige tijd worden veel duiven via veilingen op internet gekocht en neemt het aantal duiven dat bij liefhebbers aan huis worden gekocht af. Ook verkopen steeds meer liefhebbers alleen nog maar via een veilingsite. Toch zijn mijn inziens de voordelen van het kopen bij een liefhebber aan huis te verkiezen boven het gemak van achter je pc een veelal impulsaankoop te doen. Herman is het met me eens; “Op veilingen worden de prijzen dikwijls veel te veel opgedreven. Rechtstreeks bij de liefhebber ben je vaak goedkoper en beter uit. Zelf heb ik destijds zeer veel succes gehad met duiven van de combinatie Krouwel/Polman. En ook was ik zeer goed geslaagd met jongen uit het superkoppel van de combinatie Beelen uit Hierden en jongen van de Boudewijn van Willy Looymans alsook met duiven uit de Rik van Rik Stevens via Rob Hoekstra. Van recente aanwinsten van Patrick Driessen (Turnhout) en Eddy Den Haese (Balegem) heb ik inmiddels ook al veel plezier gehad. Genoemde liefhebbers hadden het beste met me voor en waren zelf ook blij dat ik slaagde met hun duiven. Ze waren me gegund en ik denk dat het daar vooral om draait bij het aanschaffen van duiven.”

Tot zover Herman Messink over duiven aanschaffen. Tot slot wil hij nog kwijt dat hij sinds hij samen speelt met zijn vriendin Joke Massen het plezier in de duivensport weer heeft teruggekregen, dat hij een beetje kwijt was geraakt nadat zijn vriend Jan Everts was overleden, de man met wie hij jarenlang stad en land afreisde op zoek naar goede duiven. Zonder Joke was hij misschien wel gestopt met de actieve duivensport.

Meer duiven van dezelfde kavel

Herman Messink Gaanderen 1 jonge duif 2e ronde in overleg uit de kweekduiven

Het bod wat je voor deze veiling doet is het bedrag tot waar de website automatisch je bod ophoogt, je hoeft dus zelf na een overbieding niet zelf je bod te verhogen.

Winnend bod 25,00 Janpelle Je moet ingelogd zijn om te kunnen bieden.
Laatste biedingen
  • Veiling is afgelopen

    Hoogste bieder was: Janpelle

  • Janpelle25,00 om 26 december 2022 11:40
  • Veiling gestart22 december 2022 23:00